“Blå sne” på turné i København
I september indleder DGH et samarbejde med Teater Freeze Productions, som giver dig mulighed for at opleve den stærke og tankevækkende monolog Blå sne af og med Aviana Steinbacher.
Forestillingen sætter fokus på nogle af de spørgsmål, der fylder i DGH’s arbejde de kommende år: racisme, diskrimination og sandhed. Med afsæt i regeringens handlingsplan mod racisme og en bevilling fra SIRIs nystartede pulje til bekæmpelse af racisme og diskrimination af grønlændere i Danmark ønsker Det Grønlandske Hus at skabe rum for samtale, refleksion og nye perspektiver.

Monologen kan opleves forskellige steder i København.
Turnéplan:
- Onsdag den 16. september kl. 17.00–18.00 – DGH København
- Torsdag den 17. september kl. 18.00–19.00 – Sydhavnscompagniet
- Lørdag den 19. september kl. 16.00–17.00 – DGH København
- Mandag den 21. september kl. 18.00–19.00 – Stjerneskibet, Christiania
- Onsdag den 23. september kl. 17.00–18.00 – Nordatlantens Brygge (på Kajen)
Alle forestillinger er gratis – så kom og oplev “Blå sne”!
Om monologen
Oplev Reumert-prismodtager og grønlandske skuespiller og manuskriptforfatter Aviana Steinbacher i denne stærke, rå, følsomme forestilling om den unge grønlandske kvindes liv og favntag med Danmark, kærligheden, racismen, og hendes dybe rejse ind i sig selv og sin kultur. Hun fører os ind i et univers med poesi, inspirerende bevægelser fra den grønlandskemaskedans, facebook kommentarer og mødet med kærligheden på Nørrebro.
”Jeg er stolt af min overlevelse, min bevidsthed, min spiritualitet, min forståelse for naturen, sila og hvad der er mellem himmel og jord”. Jeg kan flere sprog, jeg er god til at udtrykke mig med min krop, jeg kan kommunikere uden at bruge ord, jeg er mildhed og lydhørhed, jeg er tilstedeværelse, jeg er i nuet, jeg er tillidsfuld overfor processer, jeg er tålmodig, jeg er omstillingsparat, jeg er grønlænder og jeg er stolt.”
Manuskript og skuespil: Aviana Steinbacher
Instruktion og dramaturgi: Hanne Trap Friis
Se traileren for forestillingen: